Ülseratif Kolit

Sindirim sistemin sadece kalın bağırsağı tutan iltihabi bir hastalık olan Ülseratif Kolit’in tedavisi medikaldir ve alanında uzman Gastroenterolog hekimler tarafından büyük başarı ile yapılmaktadır.

İlaçlarla hastalık kontrol atlına alınamıyorsa, iltihabın çok şiddetlenerek bağırsağı şişirdiği toksik megakolon varlığında, delinme gibi acil durumlarda, ve displazi (kanser öncülü lezyonlar) veya kanser varlığında cerrahi tedavi seçenekleri arasına girmektedir.

Ülseratif kolitin cerrahi tedavisindeki amaç, sindirim sisteminde hastalığın görüldüğü tek yer olan kalın bağırsağı ortadan kaldırmaktır. Kalın bağırsağın ortadan kaldırılmasıyla hastalık sona erecektir. Bu sebeple ince bağırsağın bitiminden itibaren anal kanala kadar tüm kalın bağırsaklar ve rektum çıkartılır. Sindirim sisteminin devamlılığı kalıcı torba (uç ileostomi)  veya ince bağırsaktan yapılacak bir hazne (ileal poş) ile sağlanabilmektedir. Poş varlığında da geçici süre torba yapılmaktadır.

Crohn Hastalığı

Ağız mukozasından, makat çıkışına kadar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde görülebilen bir iltihabi hastalık olan Crohn Hastalığının tedavisi Gastroenterolog hekimlerce ilaçlarla yapılmaktadır. Tedaviye rağmen sindirim sisteminin herhangi bir yerinde aktive olabilen bu hastalıkta cerrahi tedavi, eğer ilaçla tedavi edilemiyorsa,  düzeltilemeyen bağırsak tıkanıklığı tablosu varsa, bağırsakta delinme, karın içi apse, hastalıklı bağırsak ile karın içi diğer organlar arasında kontrol atlına alınamayan fistüller vb. durumlarda gündeme gelmektedir. Uygulanacak cerrahide en temel amaç problemi çözmek, sorunu gidermektir. Medikal tedaviler gibi cerrahi tedavi de Crohn hastalığını bitirmeyecek, sadece kontrol atlına alınabilmesini sağlayacaktır.