Ostomi Nedir?

Ostomi, bağırsağın bir kısmının geçici veya kalıcı olarak karın duvarına alınmasıdır. Böylelikle sindirim sisteminin devamlılığı sağlanmış olup dışkılama bu bağırsak çevresine yerleştirilen özel geliştirilmiş torbalara yapılmaktadır.

Geçici ostomi uygulamaları

-Rektum cerrahisinde ameliyat bölgesinde gelişebilecek komplikasyonların etkisini azaltabilmek için

-Tıkanma  sebebiyle acil şartlarda ameliyat edilen ve tıkanmanın neden olduğu aşırı çap farkı nedeniyle güvenli bağlama yapılamadığı durumlarda

– İleal poşu korumak için

-Crohn hastalığında iki basamaklı prosedürlerde

Kalıcı ostomi uygulamaları

-Makat ağzına çok yakın olan rektum tümörlerinde, onkolojik olarak bölgenin temizlenebilmesi için makatın da rektum ile beraber çıkarılması (Miles ameliyatı)

-İnce bağırsak anatomisinin poş yapılmasına uygun bulunmaması

-Geçici yapılan ostominin teknik olarak kapatılamaması

Günümüzde artık koku ve gaz çıkışını perdeleyecek şekilde dizayn edilen stoma torbaları aynı zamanda hastaların rahatlıkla kendileri değiştirebilecekleri şekilde üretilmektedirler.

Stoma torbalarının yanında oluşabilecek bir çok cerrahi ve dermatolojik komplikasyona yönelik yara örtüsü, spreyler, pudralar, pastalar gibi ürünler üretilmekte ve hastaların kullanımına sunulmaktadır. Birçok stoma ürün markasının sürekli ulaşılabilir hasta ve yakınlarına eğitim veren ve bakım bakım sağlayan üniteleri vardır.

Ayrıca Hastanemizde Stoma terapi hemşiremiz de görev yapmaktadır.