Anal Apse ve Fistül

Makat bölgesinde yer alan anatomik boşlukların iltihaplanması sonucu gelişen makat apselerin tedavisi cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Bu cerrahi girişim makattan yapıldığı gibi yüksek seviyedeki apselerde bağırsağın içerisinden cerrahi müdahale veya endoskopik, endo-ultrasonografik yöntemlerle de boşaltılabilmektedir. Apsenin büyüklüğü uygun ise poliklinik şartlarında lokal anestezi ile boşaltılabildiği gibi, daha derin anestezi gerektiren geniş apseler ameliyathane şartlarında boşaltılmaktadır.

Sıklıkla apselerin tedavisi ardından gelişen, makat ile cildi arasındaki küçük esktra anatomik  yollara fistül denilmektedir.  Apse tedavisi sonrası ilk 3 ay içerisinde gelişebilen fistüller nadiren (%10-15) kendiliğinden kapanabilmektedir. Tedavisi ise cerrahi olarak bu yolun kesilip çıkartılması şeklinde basitleştirilse de, makattan cilde doğru açılan bu yollar sıklıkla makat kaslarımız içerisinden geçmektedir. Bu nedenle uygulanacak tedavi yöntemi hem fistülü tedavi etmeli hem de mümkün olduğunca en az kas hasarına sebep olmalıdır.

Günümüzde en güvenli yöntem olarak yarı gevşek lastik seton uygulanmaktadır. Lazer ile fistül trakt ablasyonu uygulanan diğer bir tedavi seçeneğidir.